CZ

The oldest club in Prague. Music. Theater. Café

music

Nasty Ratz, Wicked Dolls, Hand Grenade, Játro

Date

Friday 5.1.2024, 19:00

Price

250 CZK

tickets only at doors

ROCK PARTY in ROCK CAFÉ.
4 bands and a packed Friday night!

Performing:
NASTY RATZ (Sleaze metal, Prague)
The band performing in our country and abroad is so capable and great that it even writes this description itself! The first concert of the year will be played at home in Prague’s Rock Cafe, where they are returning after a year. The show, full of pyrotechnics and lights, will include a couple of songs from the third album, which will be released next year under the baton of Martin Sweet (CRASHDIET), who contributed not only as a producer but also as a songwriter, guitarist and singer. Well, he just moved us up X classes, so come and see for yourself!

Wicked Dolls (Rock’N’Roll, Kladno)
Horror lyrics, harder rock’n’roll influenced mainly by good old music from the seventies. Wicked Dolls will come from Kladno and bring with them an energetic show.

Hand Grenade (metal, Mírovice)
Od roku 2008 drtí česká pódia. Energická Hand Grenade plně koresponduje s názvem kapely. Nejtvrdší kapela večera se navíc může pyšnit spolupráci s Honzou Toužimským (Arakain). Koncerty i studiová tvorba jsou na profesionální úrovni. Přijďte si užít jejich profesionální show plnou moderního metalu!

Játro (Postmoderní PUNK, Chomutov)
Historie kapely sahá až do roku 1983, kdy kapela začíná vystupovat, než je v roce 1985 zakážou, aniž by to někdo stihnul sdílet! Přehrávky pro kapelu nedopadly, a tak má útlum až do konce let devadesátých. S výměnou kytaristy nyní opět skládají nové songy, nahrávají desky, koncertují a těší se na svůj debut v Rock Café!