EN

Nejstarší klub v Praze. Hudba. Divadlo. Kavárna

galerie

Výstava: Zeman – CRASH

Datum

6.9. – 1.10.2022

Cena

vstup zdarma

CRASH

Druhá sólová výstava Vojtěcha Zemana s názvem CRASH je výsledkem nutkavé potřeby opakovat motivy a vytvářet tak z jednotlivých obrazů větší kolážovité celky, a to zejména opakovanou reprodukcí za použití techniky sítotisku. Vystavovaná plátna představují konflikt člověka s přírodou v podobě lidských rukou zabořených v syrovém mase, fascinaci chirurgickými nástroji či detailní pohledy na spotřební materiál využívaný ve zdravotnictví. Řečený konflikt však končí neodvratitelnou destrukcí těla bez možnosti obnovy – ničení je dílem lidstva a lidských chyb, zkáza je neodvratitelná.

Rozřešení či útěchy se přitom v představovaných dílech nedočkáme. Plátna zachycují fragmenty, které na diváka útočí a předhazují mu zdánlivě obyčejné předměty bez jakékoli ambice stát se estetickými. Výstava CRASH Vojtěcha Zemana tak nenabízí prefabrikované dojmy, ale spíše předkládá vizuální vjemy a jejich reflexi nechává na myšlenkách a pocitech každého z nás.

____________________

VOJTĚCH ZEMAN

Vojtěch Zeman se začal věnovat vlastní tvorbě v roce 2016, kdy objevil kouzlo graffiti. Nyní jeho obrazy vznikají hlavně pomocí akrylu, sprejů a techniky sítotisku. Kouzlo pop-artu a absurdní protiklady, které nacházejí smír v zářivých a kontrastních obrazech, ostatně charakterizují většinu jeho tvorby. V jeho poslední práci se objevují také fotografie a prostorové objekty, například reklamní bannery.

Díla Vojtěcha Zemana nevznikají promyšleným zasazováním do předpřipravených témat. Vycházejí z potřeby zachytit a zvěčnit vybrané pocity, situace a předměty, které obvykle propojuje pouze jejich civilnost a ukotvení v běžném chodu každodenního života. Autor je nijak nehodnotí, tvoří svobodně a bez mantinelů stylu či formátu. Samotné téma jako koncept považuje spíše za svazující, proto nechává samotná díla, aby si styčné body našla sama, i když tento proces trvá mnohdy měsíce či roky.

Text: Lucie Čejková

________________
Vernisáž proběhně 6.9. od 18:00 a zahájí ji hudební produkcí Tomáš Mohr.

Zobrazit všechny výstavy