EN

Nejstarší klub v Praze. Hudba. Divadlo. Kavárna

galerie

Vernisáž: Martin Šárovec – COWBOYS & NEANDERTHALS

Datum

Pátek 14.1.2022, 17:00

Cena

vstup zdarma

Martin Šárovec

Je současný český malíř, absolvent DAMU a VŠUP. Šárovcova malba spojuje dvě tradice: vychází z české expresionistické školy počátku 20. století a obohacuje ji o osobitou reflexi tzv. české grotesky 70. a 80. let téhož století. Výrazným Šárovcovým motivem je lidská tvář a její kritické až děsivé podoby zrcadlící postmoderní mediální společnosti 21. století.

Šárovec měl doposud více než tři desítky samostatných výstav. Účastnil se například Mezinárodního trienále současného umění 2008 pořádaného pražskou Národní galerií. Jeho dílo je m. j. zastoupeno ve sbírkách Národní galerie, v klatovské galerii U Bílého Jednorožce, kutnohorské Galerii Felixe Jeneweina a v četných soukromých sbírkách.

Ocenění:
2012 V.International Concurs of Drawing Wroclaw 2012 Rektorská cena pro zač.umělce
2010 VII.International Biennale Drawing of Pilsen Cena hejtmana plzeňského kraje
2003 Kresba roku – VŠUP v Praze, 2. místo

Slovo Autora k výstavě COWBOYS & NEANDERTHALS
Poslech k výstavě
Námět i smysl portrétovaných Homo bytostí mohou u řady diváků klást rozpačitý údiv. Proč ?

Situace posledních dvou let nutila / nutí řadu z nás k jakési osobní kontemplaci, zpytování, vzpomínání. Myšlenkové útěky před tvrdou realitou všedních dní se svým stále se opakujícím stresovým rytmem. Myšlenkové útěky do dětství, tak prosté, banální, tak osvěžující.

Začalo to postupně. Díky určitým rodinným záležitostem jsem opět začal, aniž bych intenzivně chtěl, čas od času poslouchat country z rádiových vln. Texty i hudba jsou přímočaré, epické, jasně definované, nejsou depresivní, možná jen některé ve své přílišné sentimentalitě. Všechno se v textech zdá tak jasné, na každý životní úděl jednoduchá odpověď. Je jedno, jestli správná, ale existuje. Je to jako odpovědi rodičů na pošetilé otázky svých ratolestí.

Dětství, říjen 1988, lhotecký panelákový byt. Přestavuje se kumbál na domácí tátovu dílnu. Tátova svatyně se svými nesčetnými starými rodokapsy plných ilustrací Zdeňka Buriana či Bohumila Konečného. Světy pravěkých lidí, divokého západu plných indiánů nebo kovbojů , vůně léta i prázdnin . To vše za zvuku starých amerických countryových bardů. Zapomenutý svět se znovu díky různým okolnostem opět rozjasňuje…hladí, utěšuje.

Dobrodružství na plátně začíná, hra emocí i předem určeného času pro realizaci malby utíkají jako stádo plnokrevných mustangů před rozzuřenou denní realitou…

\Všechny plátna jsou malována technikou akrylových barev a tuže na plátnech/
\formáty 150 x 130 cm – 155 x 130 cm/
______________________________________
Vernisáž proběhne již 14.1.2022 od 17:00 !

Zobrazit všechny výstavy