EN

Nejstarší klub v Praze. Hudba. Divadlo. Kavárna

galerie

Vernisáž fotografií a maleb: Lucie Slaninová a Petr Slanina – Introspekce aneb Za hranicí intuice

Datum

Čtvrtek 6.10.2022, 18:00

Cena

vstup zdarma

Introspekce aneb Za hranicí intuice

Vernisáž proběhne 6.10. od 18:00 a zaháji ji tanečním vystoupením Lucie Slaninová.
__________________________________________________________________________________

Jak již nastiňuje název výstavy, tvorba sourozenců Lucie Slaninové a Petra Slaniny vychází z intuice. Jednou z podstat intuice je, že ji nelze pevně uchopit a vysvětlit, přesto mnohokrát dává formu našim snům a odkrývá směr, kudy se vydat v našich životech. V tomto případě intuice propojuje dva odlišné způsoby tvorby, kterým se každý ze sourozenců věnuje. Kresba a fotografie.

Lucie kreslí bez předem promyšleného konceptu čistě intuitivně. Ve své tvorbě postupem let propojila originálně techniku kresby tužkou s kresbou uhlem, pastely a křídami. Vedle zadaných témat na přání zákazníků, podporujících individuální osobnost člověka, kreslí obrazy doplňující interiéry, symboliku astrologických znamení a dalších archetypů. Její vnímavý přístup k tématům a vrozený cit pro barevnost na obrázcích vždy roztančí naší fantazii a chuť vidět svět kolem sebe v širším rozsahu, z hloubi duše a přitom neztrácí na radosti. Tvorba Lucie a její přístup k ní nám připomíná svou intenzitou přístup k tvorbě rituálních obrazů a předmětů jihoamerických indiánských šamanů.

Petr se v rámci své tvorby často zaměřuje na skryté detaily, které nás obklopují. Jeho snímky se pohybují na hranici reálného a abstraktního světa. Kontrast světla a stínu a malá hloubka ostrosti, které Petr rád využívá, dodávají snímkům poetický nádech a otevírají prostor vlastním myšlenkám. Petr rád nazývá svou tvorbu jako „Síla okamžiku“ či jak pronesl Henri Cartier-Bresson „Rozhodující okamžik“. Ač na základě odlišnosti nelze Petrovo zaměření srovnávat s dokumentární fotografií, „Rozhodující okamžik“ zde hraje důležitou roli. Všechny fotografie byly pořízeny v záblescích inspirace, kdy se na moment objeví pocit, že přišla správná chvíle. Bez stylizace, bez konkrétního plánu. Nyní a teď.

Pro Lucii a Petra je tvorba způsobem, jak se uvolnit od okolního světa, který na nás všechny klade stále větší nároky, jak se propojit se svým vnitřním já. Věříme, že shlédnutí jejich výstavy Vám také na okamžik pomůže odpoutat se z každodenních strastí. Nechte se vtáhnout do fantazie hřejivých barev s obrazy Lucie Slaninové či se ponořte do klidných vod pocitů s fotografiemi Petra Slaniny. Objevte svou Intuici.

Zobrazit všechny výstavy