EN

Nejstarší klub v Praze. Hudba. Divadlo. Kavárna

divadlo

Prague Writers Festival: Promítání a diskuze k filmu Stop Making Sense o kultovní skupině Talking Heads

Datum

Neděle 11.10.2020, 16:00

Cena

180,-

v síti GoOut

Pavel Klusák, hudební publicista, Claudio Pozzani, italský hudebník a básník a Michael March, prezident Festivalu spisovatelů Praha, provedou večerem věnovaným Talking Heads. Po uvedení filmu Stop Making Sense bude následovat diskuze. Legendární dokument – záznam ze čtyř různých koncertů Talking Heads z roku 1984 – je počinem amerického režiséra Jonathana Demmea (Plavba do Kambodže, Mlčení jehňátek, Philadelphia), nasnímaný kameramanem Jordanem Cronenwethem (Blade Runner).

Aranžmá, kostýmy, performance

Dokument těží z výjimečné postavy Davida Byrna, představitele kapely vystupujícího v nadživotně velikém obleku, a jeho až divadelně stavěném projevu, specificky neuroticky škubavé choreografii. Na rozdíl od epileptické trhavosti Iana Curtise z Joy Division však jeho projev nepůsobí temně, ale spíš komickým ironickým nadhledem. Koncert obohacuje a přetváří ho až v hudební performanci. „David strávil celý svůj život snahou být normální. Díky bohu, že v tom tak tragicky selhal.”

Skupina Talking Heads vznikla v roce 1974. Pojmenování zvolili podle termínu používaného v televizních studiích a dokumentech, označujících specifický záběr kamery pouze na hlavu a ramena mluvící osoby. Hudebními kritiky jsou tito Talking Heads označováni za jeden z nejdůležitějších hudebních počinů 80. let. Jsou to oni, jedni z pionýrů žánru new wave, zkombinovaného s elementy punku, art rocku, funku i world music, s přidanou citlivostí avangardy a až úzkostně čistým profilem. Ve větším spolupracovali i se zakladatelem ambientního žánru, Brianem Eno. Komerčně se proslavili už v 80. letech a popularita rostla i v letech 90. A jak to bylo dál? Přijďte na náš festivalový Talking Head večer, jste zváni.