EN

Nejstarší klub v Praze. Hudba. Divadlo. Kavárna

divadlo

Online debata: Souboj o nezávislost ČT

Datum

Úterý 2.2.2021, 19:00

Cena

zdarma

Veřejnoprávní média hrají nenahraditelnou roli v každé demokratické společnosti. Jsou jedním z hlavních pilířů demokracie v zemích, kde existují a jakýmsi barometrem svobod. Není proto divu, že jsou ve světě pod častým útokem lidí nebo politických stran, kterým demokracie nevyhovuje. Česká republika není výjimkou. Útoky na veřejnoprávní média, zejména na ČT se během posledního půl roku vyostřily natolik, že panují oprávněné obavy o budoucí nezávislost této důležité instituce.

Situace kolem České televize charakterizují spory v Radě ČT, kde byli nedávno dosazeni lidé jejichž úkol je podle kritiků ČT zlikvidovat. Náhle a bez varování byla odvolána dozorčí komise ČT, padají obvinění z nezákonného jednání, padají soudní žaloby, zvyšují se útoky na konkrétní zaměstnance ČT, padají nadávky a urážky.

O co vlastně jde a co přesně se děje? Proč situace takto eskalovala? Komu vadí nebo kdo se bojí ČT a proč? A co přesně jsou veřejnoprávní média? Proč vůbec vznikla a jaká by měla být jejich role ve společnosti? Jak tuto roli plní Česká televize?

Na tyto, a jiné otázky, se budeme snažit odpovědět během debaty 2.2. Zapojit se můžete i vy! Máte-li nějaký dotaz, stačí ho napsat do komentářů u videa, pokud bude prostor, rádi ho zařadíme!

Moderátor: Tomáš Etzler

Hosté:
Zdeněk Šarapatka (současný člen Rady ČT, publicista)
Nora Fridrichová (reportérka ČT, 168 hodin)
David Smoljak (senátor a scénárista)