EN

Nejstarší klub v Praze. Hudba. Divadlo. Kavárna

divadlo

Nebe + beseda s Tomášem Etzlerem

Datum

Pondělí 29.11.2021, 19:00

Cena

130 Kč v předprodeji / 150 Kč na místě

předprodej v síti GoOut

Projekce dokumentárního filmu „Nebe“. Po filmu bude následovat debata s tvůrcem dokumentárního snímku – Tomášem Etzlerem.

Nebe / Tomáš Etzler / Česká republika, Čína 2019 / 12+ / 80 min.
Nebe je celovečerní dokumentární snímek Tomáše Etzlera – prvního českého novináře oceněného cenou Emmy. Každodenní syrová realita, kterou Tomáš v Číně sedm let na vlastní kůži zažíval, ve filmu silně kontrastuje s mikrosvětem, který objevil v malé vesnici na severovýchodě Číny. Film přímo a nepřímo řeší některá z největších témat moderní Číny: politika jednoho dítěte, lidská práva, nedostatek svobody náboženského vyznání, korupce nebo zhoršení lidských hodnot v komunistickém režimu, je ale také příběhem o lásce.

O čem je Nebe podle Tomáše Etzlera:
„Když tady prozradím detaily, tak nemusíte do kina chodit nebo Vám částečně zkazím zážitek, který doufám že při sledování ‚Nebe‘ budete mít. Řeknu jenom, že jako korespondent v Číně jsem sedm let uvažoval o natočení dokumentu. Snadno se to řekne. Ale jak? Čína je tak obrovské a složité téma, že na nějaké smysluplné plnohodnotné vysvětlení by byl třeba celý seriál dokumentů. Na ten jednak nebyly finance, ale ani energie. V roce 2012 se zrodil nápad natočit půlhodinový film o čínském sirotčinci. Nicméně na tomto nápadu nebylo nic rychlého, levného ani jednoduchého jak jsem si původně naivně myslel. Jen dostat se do sirotčince, který by nám dovolil natáčet, trvalo dlouhé měsíce. I přesto se ale půlhodinový film koncem roku 2014 podařilo dokončit, ale CNN, která si film objednala ho nakonec neodvysílala. Dodnes se mi nedostalo ze CNN vysvětlení proč. Na tlak kamarádů z branže, kteří materiál viděli a byli jím nadšeni jsem se rozhodl film dodělat. A to ne půlhodinový, ale celovečerní. V roce 2017 se tedy opět v Číně natáčelo. Po návratu do Čech začala tvůrčí muka, o čem vlastně film je. Odpověď jsme našli zdlouhavým a občas frustrujícím objevováním o čem film není. V hledání nám v diskuzích pomáhali Radka Denemarková, jedna z nejoceňovanějších a nejkvalitnějších současných spisovatelek, podnikatel, filmař a filantrop Václav Dejčmar a jiní. Dokument, který nakonec vznikl není pouze o sirotčinci, ale o současné Číně, tak jak jsem ji prožil a vnímal.“