EN

Nejstarší klub v Praze. Hudba. Divadlo. Kavárna

hudba

ZRUŠENO: N.R.M. (BY)

Datum

Čtvrtek 28.9.2023, 19:00

Cena

15-20 EUR

předprodej v síti kvitki.me

S lítostí oznamujeme, že se koncert ruší z organizačních důvodů na straně kapely.

N.R.M., česky „Nezávislá republika snů“) je rocková skupina z běloruského Minsku, založená v roce 1981 jako Mroja (bělorusky Мроя). Jsou považováni za nejpopulárnější rockovou skupinu v zemi, vystupují v běloruském jazyce a jsou shromaždištěm politické opozice vůči běloruské vládě, přestože v letech 2006-2009 byli terčem zákazu vystupování.

Skupinu Mroja založili v roce 1981 na univerzitě Alexeje Glebova v Minsku Lavon Volski (klávesy, zpěv) a Vladimir Davidovsky (kytara). Svůj první koncert uspořádali 7. listopadu 1981. V průběhu 80. let došlo k několika změnám v sestavě. Vydali také několik alb. Dne 24. září 1989 skupina vystoupila na festivalu Červona Ruta v Černovcích, kde zahrála písně „Šmat“, „Australijskaja polka“, „Mama – Mafija“ a „Ziamla“.

Jejich hudba tíhne k melodickému hard rocku s vtipnými a často nepřímo politickými texty. Od konce 90. let 20. století se na albech a propagačních materiálech kapely zpravidla používá abeceda Łacinka, běloruská verze latinky, která se vedle cyrilice hojně používala před vznikem Sovětského svazu. Některé písně z prvního alba NRM pod tímto názvem, LaLaLaLaLa, zazněly v podání skupiny Mroja již v roce 1990.